Info om hemsidan

Vi uppgraderar vår hemsida, hemsidan innehåller för tillfället kontaktuppgifter och lediga jobb. Inom kort ska all info finnas på sidan igen.

ECKERÖ KOMMUN

 

Kommunkansli 

Besöks- och postadress:

Södra Överbyvägen 8, Överby

AX-22270 ECKERÖ

 

Tel. +358-(0)18-32 930 

Fax +358-(0)18-38 269

E-post: info@eckero.ax

 

Kommunkansliet har öppet mån, tid, tors och -fredag mellan 09.00-15.00. Onsdagar håller vi stängt.

Socialkansliet har telefontid mellan 9-11 och alla vardagar.

Kommunkansliet håller sommarstängt under tiden 6/7 - 26/7 , socialkontoret nås under sommarstängningen på tel. 329 331 under ordinarie telefontid.



KOMMUNEN

 

 

Kansli

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 32 930 (Växeln)

 

Tf. kommundirektör Andrea Björnhuvud

Södra Överbyvägen 8 

Tel. (018) 329 323

andrea.bjornhuvud@eckero.ax

 

Byråsekreterare Maggi Häggblom

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 326

maggi.haggblom@eckero.ax

  

Löneräknare/Håkan Häggblom

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 324

hakan.haggblom@eckero.ax

 

SOCIAL SERVICE

 

 

Socialchef Andrea Björnhuvud

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 323/+358 (0) 457 343 2202 kl. 9-11

andrea.bjornhuvud@eckero.ax

 

Tf. socialarbetare Benjamin Sidorov

Södra Överbyvägen 8 

Tel. (018) 329 331 kl. 9-11

benjamin.sidorov@eckero.ax

 

Byråsekreterare Maggi Häggblom

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 326

maggi.haggblom@eckero.ax

  

Solgården

Äldreomsorgsledare Leila Kuutamo

Nyckelpigsgränd 21

Tel. (018) 364 022

leila.kuutamo@eckero.ax

Köket tel. (018) 364 04

 

Tf. ledande närvårdare Elin Suojanen

Nyckelpigsgränd 21

Tel. (018) 364 026 De dagar hon är i tjänst, kl 13-15.

elin.suojanen@eckero.ax

 

 

BARN & FRITID

 

 

Daghemsföreståndare Gun Sivén

Nyckelpigan

Nyckelpigsgränd 31

Tel. (018) 364 040

gun.siven@eckero.ax

 

 

Barnträdgårdslärare Benita Nilsson

Avdelning, Småpigorna

Eckerövägen 748

Tel. (018) 38 096

benita.nilsson@eckero.ax

 

 

För- och eftermiddagsledare Carolina Lampi

Föris/eftis Ugglorna

Eckerövägen 748

Tel. (018) 38 605

carolina.lampi@eckero.ax

 

 

Skolföreståndare Maria Bonds

Käringsundsvägen 16

Tel. (018) 38 361

maria.bonds@sahd.ax

 

 

Fritidsledare Kaj Backas

Tel.(018) 38361/ +358 (0) 457 3421651

kaj.backas@sahd.ax

 

 

BYGGA & BO

 

 

Kommuntekniker/byggnadsinspektör Dina Friberg

dina.friberg@eckero.ax

Södra Överbyvägen 8

Tel. (018) 329 322 telefontid mån, tis, tors och fredag mellan 9-11

  

  

Serviceman Andreas Sjöblom

Tel. +358 (0) 40 731 5666

 

 

Serviceman Arto Roivainen

Tel. +358 (0) 400 471 696

 

 

Brandchef Lennart Johansson

Tel. (018) 329 132/+358 (0) 0457 522 1630